Kıl tüy…

vaziyetname tarafından

Kimseye akciğer veya başka bir yer kanseri olmasını tavsiye etmiyorum. Bir kere, sigarayı kesin bırakmak gerekiyor. Gerçi benimkisi mikrobik ama yine de dikkat etmek lazım.

Ayrıca, insan kanser olacaksa, herşeyden önce saçlarını da sıfıra değilse bile, bir iki numaraya vurmaya, manen hazır olmalı. -aslında saç, sakal, bacak, kol bütün kıllar tüyler hazan yaprakları misali-. Buna hazır olamayacaksan hiç kanser olma. Çünkü insanın morali çok bozuluyor. Mesela ben… Saç gitti, sakal gitti, “Kral ve Ben” oldum. Tam 31 yıl önce, askere gittiğim günden bu yana saçımı hiç bu kadar kısa kestirmemiştim. Unutmuşum. Saçların altından, yumru yumru kocaman birşey bekliyordum. Değilmiş. Yul’unki kadar düzgün şekilli bir kafa çıktı. Ama farketmez, hem moral bozucu, hem de üşüyor kelloş. Bilge bir bere ördü. Onu takıyorum. Modeli “Erkek Kedi”.

Image

Geçen Salı, kemoterapi sırasında doktorum uğramış, “sonuna geldik neredeyse, hala çakılmamışsınız, saçlar da dökülmemiş çok iyi” demişti oysa. Ama evde her yerde, afedersiniz saç, sakal gırla. Ben de direnmeyi bıraktım.

Hakikaten de geçtiğimiz haftaya kadar hem Cemo, hem de Şua, ayrı ayrı, ya da beraber pek zorlamamıştı. Lakin 5. Cemo, 21. Şua’dan sonra yan etkiler şiddetlenmeye başladı. Bitkinlik neyse de, yutkunma zorluğu -şuanın yan etkisi- dert. Şualadıkları yerde yemek borusu da var ya, tahriş oluyormuş mecburen. Boğazına takılı bir lokma ayva var sürekli. Yutkunurken de acı veriyor. İnsan acıkmaktan korkar hale gelebilir valla. Zaten doktorlar da yan etkilerle ilgili benimle konuşurlarken buna çok önem vermişlerdi. Haklılar, direk kilo kaybı. İstenmiyor. Allahtan bir ilacı var. Şurup. Hastanede hazırlıyorlar, yemekten 5 dakika önce içiyorsun, 20 dakika kadar uyuşturuyor, o arada sorunsuz yiyebiliyorsun. Ama yine de yumuşak ve kaygan şeyleri ılık yemek gerekiyor. Erotik öğünler. Neyse az kaldı dayanırız diyordum ki, saydım 17 gün kalmış. Çok da az değilmiş.