Oldu da bitti maaşallah.

vaziyetname tarafından

35. ve son Şua bugün yapıldı. Böylece tedavi bitti inşallah. 54 yıldır, son 3, 4 aydır dediğim kadar inşallah dememişimdir, korku boku Selanik (ayrıca, belli mi olur).

Şua departmanında bir çan var.

Image

Üzerinde şunlar yazıyor:

“Üç kez çal çanı / Geldi söyleme zamanı / Tedavim tamamlandı / Bu süreç kapandı / Kendi yoluma gitme zamanı!”

Şua tedavisi tamamlananlar son seanstan sonra çalıyorlarmış. Siz de çalmak ister misiniz diye sordular, tabii dedim. Son seanstan sonra küçük bir törenle ben de çaldım. Hoşuma gitti. İnsan kendini kaptırıyor işte…

İlk dozu 6 Kasım’da almışım. Yani tedavi tamı tamına 90 gün sürmüş. Saydım. İki büyük, iki küçük Cemo, sonra yedi adet başka Cemo ve 35 Şua; 35 adet x 7 açı x 45 sn / 60 = 183,75 dakika / 60  =  3,06 saat yaklaşık şuaya maruz kalma süresi (toplam kaç bekerel acaba?). Başlangıçta 82 kiloymuşum, bugün 74,5 kilo ölçtüler. 90 günde 7,5 kilo vermişim, günde 83,333 gram. Hani bir zamanlar garip ama gerçek kontenjanından şöyle istatistikler vardı (ilüstrasyonlu): Bir insan ortalama bilmem kaç yıllık ömrünün bilmem kaç yılını uykuda, bilmem kaç yılını (Türkler için bilmem kaç gün) okuyarak (o da dudaklarını kıpırdatarak), bilmem kaç yılını banyoda geçirir, bu arada bilmem kaç yüzme havuzu dolusu su içer, bilmem kaç kamyon dolusu yemek yer, falan diye. Kafa bir an öyle bir istatistiğe gitti de… Pardon.

Bir keresinde, içtiğim sigaraları uç uca eklesem dünyanın çevresini kaç kere dolaşıyordur diye merak edip hesaplamıştım da Gebze’ye (Harem’den) bile varamamıştı benim sigaralar. Daha içmem gereken sigaralar var demek istemiyorum, yanlış anlaşılmasın, tedavi bitti, işe yarayıp yaramadığını -şimdilik- umursamıyorum, mutluyum, geyik yapıyorum.

Şimdi 6 hafta bekleyeceğiz. Çünkü kanserin radyoterapiye cevap verip vermediği ancak belli oluyormuş. Şua, kanserli hücrelerin genetiğini bozuyormuş (ben sinek öldüren ampuller gibi, cızzzt diye yakıyor sanıyordum ne yalan söyliyeyim), bu şerefsizler de çoğalmaya çalışırken ölüyorlarmış.

Şua’nın son bir hafta, on günü bayağı zorlamıştı. Dinlenmek çok iyi gelecek. Sevgili özafagusumun, yemeği içeri problem çıkarmadan buyur etmeye tekrar başlaması da iki haftayı bulacakmış.

Hadi hayırlısı.