Paris, Texas

vaziyetname tarafından

Geçen Cumartesi tıngır mıngır Kaz Dağı’na. Kendime pek güvenemedim, daha az araba kullanmak için Yenikapı’dan ­ Bandırma feribotu. Bandırma’da kelle paça artı alışveriş. Oğlak daha başlamamış, bir hafta on güne gelir dedi kasap. Kuzu o zaman… Yola koyulduk. Biga Çan üzerinden gidiyoruz.

YOL01

Yol duble ama bolca tamirat var, zırt pırt yol değişiyor, gidiş geliş oluyor. Çan’a yaklaşırken önce yağ ikaz lambası yandı, sonra motorun sesi değişti, durdum, yağ akıtıyor. Geçişlerden birinde arabanın altı hafifçe vurmuştu, anlaşılan karteri delmişiz. Yakındaki bir benzin istasyonuna kadar anca gelebildik. Telefonlar edildi, bir tanıdık, bu sayede bir tamirci -civarın en namlı ustası, Süleyman Usta- bulundu.

Cumartesi, Çan Sanayi Sitesi, Paris, Texas.

Image

İki üç saat sürer, dedi usta. Güngör, Bilge’yi ve malları almaya geldi. Akşam yemeği, kuzu tandır, ateşe koymak lazım. Onlar gittiler, ben kaldım.

IMG_2446_3

Sonra karnım acıktı. Tamirhanenin karşısında bir bakkal, yanında da kahve var. Bakkalda sanayi tipi tost yapıyorlar. Yarım ekmek içine domates salçası sürülür, isteğe göre sucuk veya kaşar veya ikisi birden konur, tam ısınmamış tost makinasında insafsızca ezilir, yarı hamur, yarı kızarmış, kendi başına dik duramayan bir tost olur. Tostumu aldım, kahvenin önüne oturur oturmaz bir yavru kedi geldi, tam bir tamirci çırağı, yağa bulanmış, cevval, tuttuğunu koparan tip. Gayri resmi isim koydum: Sinyal. Geldi ve aralıksız miyuv, miyuv demeye başladı. Saat tuttum 10 saniyede 16 miyuv. Tostumdan istiyor. Açlığının samimiyetini test etmek için, tostun kuru ekmek kısmından verdim, bir lokmada yuttu, testi geçti. Birlikte tostumuzu yedik, ben çay da içtim. Aptal kafam, fotoğrafını çekmek aklıma gelmedi.

Ustanın şöhreti haklıymış, üçüncü saatin sonunda arabanın işi bitti. Bir birbuçuk saat sonra nihayet evdeyim.

Image

IMG_2462 noname-12 noname-13 noname-14 noname-17 noname-19 noname-22 noname-23 noname-24 noname-25

Dört gün çok çabuk geçti. Dönünce bu:

Image

Ve depresyon…

Not: Güzel fotoğraflar Güngör ve Çiğdem’in çektikleri, dandikler benim.