İşçinin, Emekçinin Bayramı.

vaziyetname tarafından

Bir laf vardır, “erkek kedi gibi, hem sikiyor, hem bağırıyor” derler afedersiniz. Bunlar da aynen böyle. Dört aydır darbe darbe diye yırtınıyorlar, yaptıklarına bak. Dün, hava güzel, çay kahve bir şeyler içelim diye çıktığımızda Teşvikiye’de karşılaştığımız görüntü buydu. Sıkıyönetim günlerinden kalma manzaralar. Bayramın birinci günü bile kapanmayan yerler kapalı, açık olan yerler ise sinek avlıyor, City’s alışveriş merkezinin içinde kapalı dükkanlar var. Saray Muhallebicisi, dışarıdaki masaları kaldırmış (o masalar normalde gece bile kalkmaz), içerden gizli gizli muhallebi satıyor gibiydi. Kavşaklar TOMA, polis, sokaklarda in cin –Sıraselviler’de polis barikatının önünde gençler-  top oynuyor. Ne o, memlekette 1 Mayıs.

ImageImage

İyi veya kötü bir şey olsa ve karşıya geçmemiz gerekse, ortalıkta taksi yok, olsa bile iskeleler kapalı, Beşiktaş’ta, Barbaros Bulvarı’nda, Taksim’de, Şişli’de, Osmanbey’de Halaskargazi Caddesi’nde kan gövdeyi götürüyor, mümkünü yok geçemeyeceğiz. Hapsolduk burada.

Her yer babasının evi, kendisi de “tüm hususlar profesörü”. Eziklikten gövermiş, kompleks bir kompleks. Maaşallah.

Bir özerk olsunlar, Diyarbakır’a taşınalım diyoruz. Deniz yok ama n’apalım. Huzur bulalım, mesut olalım. Hep onlar mı azınlık olacaklar, biraz da biz olalım.

(Eve dönerken kandil simidi aldık o dahi bayat çıktı.)